BRATISLAVA. Zostaňme v budove bývalých kasární v Pezinku, kde teraz odsúdili Dušana Kováčika pre korupciu. Iba sa presuňme o osemnásť rokov späť.
Je rok 2003 a v tej istej budove, len ešte v pôvodnom stave, sídli Hlavná vojenská prokuratúra. Vedie ju Dobroslav Trnka. Jeho najbližšími spolupracovníkmi sú Dušan Kováčik a Mikuláš Gardecký.

Pri moci je druhá vláda Mikuláša Dzurindu. Práve sa začína nová éra vyšetrovania najzávažnejších káuz aj tých s politickým pozadím.
Najmä prví dvaja z trojice Trnka, Kováčik, Gardecký majú byť dôležitou súčasťou tohto plánu.
Stalo sa to vlastne náhodou. Vojenská prokuratúra pôvodne riešila iba trestnú činnosť v rámci armády. V praxi to boli najmä drobné delikty - šikana, porušenie povinnosti v strážnej službe, alkohol, dezercia.
Keď pomôže náhoda
Vojenskí prokurátori nemali dosť roboty, a tak vláda zmenila zákon, aby sa zaoberali aj trestnou činnosťou príslušníkov bezpečnostných zložiek. Zároveň už pripravovala pôdu pre vznik špeciálnej prokuratúry a špeciálneho súdu. Generálnym prokurátorom bol Milan Hanzel.
A práve vtedy sa objavila kauza odpočúvania vtedajšieho šéfa koaličnej strany ANO Pavla Ruska (dnes vo výkone trestu pre kauzu zmenky a obžalovaný z prípravy vraždy, pozn. red.).
Vládu okrem Dzurindovej SDKÚ a Ruskovej ANO tvorili KDH a SMK. Spory boli najmä medzi Ruskovou ANO a KDH, ktoré malo na poste ministra vnútra Vladimíra Palka.
Rusko v januári 2003 prišiel s obvinením, že Palkova polícia ho nezákonne odpočúvala, aby ho mohla zdiskreditovať. Na svete tak bola kauza, aká v tom čase nemala obdobu. Keďže išlo o podozrenie z trestnej činnosti policajtov, prípad prevzali vojaci.
Trnkov tím napokon obvinil troch príslušníkov SIS, čím si vyslúžil veľký rešpekt. Výsledkom v roku 2004 bolo dosadenie Trnku za nového generálneho prokurátora. Parlament ho zvolil naprieč celým politickým spektrom.
Kováčik sa rovnako stal šéfom novovzniknutého Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý aj so špeciálnym súdom presadil vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH (dnes špeciálny prokurátor, pozn. red.).
Prípad odpočúvania, ktorý kariéru Trnku a Kováčika odštartoval, sa na súdoch vliekol roky. Až v roku 2010 obžalovaných súd definitívne oslobodil. Ako to v skutočnosti s odpočúvaním bolo, zostalo doteraz nejasné.